Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z gimnastyką?

Aleksandra Andryszak: Tak naprawdę od najmłodszych lat w formie zajęć ogólnorozwojowych, wzmacniających cały układ mięśniowo-szkieletowy. W naszym klubie najmłodsze dzieci, które uczestniczą w zajęciach mają 5-6 lat.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia gimnastyczne powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Aleksandra Andryszak: Oczywiście wrodzona gibkość, czy elastyczność będzie predysponowała dziecko do takich zajęć, jednak ich brak lub obniżenie nie powinny dyskwalifikować dziecka do udziału w tego typu zajęciach. Regularne treningi pomogą wypracować i wspomóc rozwój tych cech.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia gimnastyczne powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Aleksandra Andryszak: W gimnastyce ważna jest dokładność, precyzja, a także skupienie. Wyćwiczenie wielu elementów wymaga czasu, co wiążę się z wielokrotnymi powtórzeniami tego samego ćwiczenia. W związku z tym ważne jesy, aby dziecko było cierpliwe, potrafiło skupić uwagę na swoim ciele, a najważniejsze – było zmotywowane do działania.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach gimnastycznych?

Aleksandra Andryszak: Przy pierwszym etapie zajęć, gdy mają one charakter ogólnorozwojowy, wzmacniający, raczej nie ma takich przodujących przeciwwskazań. W sytuacji, gdy dochodzi do podwyższania poziomu zaawansowania ćwiczeń, warto udział w nich skonsultować z lekarzem sportowym, ortopedą czy fizjoterapeutą.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pani zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Aleksandra Andryszak: Tak, ale dzieci, które tego chcą i potrzebują, lgną do rywalizacji. Nie wszystkie dzieci czują się dobrze podczas konkursów, wyścigów, rywalizacji. Oczywiście udział w takich zawodach sportowych uczy wielu ważnych, przydatnych umiejętności, zasady fair-play, szacunku do innych zawodników, przegrywania, wyciągania wniosków, a także czerpania radości i zabawy z udziału w rywalizacji.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach gimnastycznych? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Aleksandra Andryszak: Na pewno udział we wszelkich zajęciach sportowych pozytywnie wpływa na organizm dziecka. W przypadku gimnastyki następuje wzrost ruchomości w stawach, gibkości, elastyczności mięśni, a co za tym idzie ogólnej sprawności. Gimnastycy uczą się konsekwencji i wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia zaplanowanych efektów.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy gimnastyka jest w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym?

Aleksandra Andryszak: Na poziomie profesjonalnym i specjalistycznym zdecydowanie jest sportem kontuzjogennym. Każde rozproszenie koncentracji, może skończyć się urazem. Rozpatrując ją jako ćwiczenia ogólnorozwojowe dla dzieci z elementami gimnastyki, prawdopodobieństwo jest znacznie mniejsze, a ćwiczenia mają właśnie na celu przygotowanie ciała do bardziej skomplikowanych i obciążających stawy elementów.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody gimnastyk?

Aleksandra Andryszak: Gimnastycy najbardziej narażeni są na przeciążenia stawów. Przy lądowaniu po elemencie gimnastycznym występuje mocne obciążenie stawu. Często dochodzi do kontuzji kolan, skręceń stawu skokowego oraz zwichnięć i złamań w stawie łokciowym i nadgarstku.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych gimnastyków?

Aleksandra Andryszak: Najlepszą liczbą zajęć są 3-4 jednostki w tygodniu po 60-90 minut. Jednak przy tak złożonym harmonogramie tygodnia, jaki mają obecnie dzieci w wieku szkolnym, ciężko zaplanować jedną dyscyplinę sportu tak wiele razy w tygodniu, chyba, że dziecko jest już na nią ukierunkowane.

Zajęcia w naszym klubie odbywają się 1-2 razy w tygodniu po około 60 min.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego gimnastyka?

Aleksandra Andryszak: Na początku wystarczą dopasowane leginsy, czy też spodenki w przypadku chłopca oraz koszulka, a także skarpetki z gumkami antypoślizgowymi.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego gimnastyka?

Aleksandra Andryszak: Jeśli w ogóle rodzice chcą zainwestować w sprzęt, to warto pomyśleć o tym podstawowym, który dziecko może wykorzystać np. do rozciągania uzupełniając tym samym trening na sali. Mam tu na myśli matę do ćwiczeń, taśmy gumowe, piłka gimnastyczna. Nie jest to niezbędne, ale jeśli dziecko wykazuje chęć samodoskonalenia w domu, to jak najbardziej wskazane, aby to wykorzystać

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia gimnastyczne?

Aleksandra Andryszak: W naszym klubie opłata semestralna za udział w zajęciach raz w tygodniu (15 zajęć w semestrze) wynosi 370,00 złotych.

 

 

Nr telefonu kontaktowego: 603997333