Na pytania dot. zajęć piłkarskich odpowiada pan Andrzej Kasiak z ZKS Stal Stalowa Wola.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z piłką nożną?

Andrzej Kasiak: Aktualnie, w 2014 roku, mamy następujący podział rocznikowy: żak młodszy - 2006-2007, żak starszy – 2005, Orlik młodszy- 2004, Orlik starszy - 2003, grupy nierozgrywkowe + siedem grup rozgrywkowych.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia piłkarskie powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje fizyczne?

Andrzej Kasiak: Nie, prawie każde dziecko chce być piłkarzem (sportowcem), więc pozwólmy mu potrenować i zobaczyć jak sobie poradzi, bez względu na to jakie ma predyspozycje.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia piłkarskie powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Andrzej Kasiak: Nie, podobnie jak w poprzedniej wypowiedzi.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach piłki nożnej?

Andrzej Kasiak: Sport powinny uprawiać zdrowe dzieci, konieczne są tu badania lekarskie oraz zgoda rodziców.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Andrzej Kasiak: Tak, ale tylko gdy jest to w formie zabawy, w których nie gramy z presją na wynik! Bez wpływu KOR-u (Komitet Oszalałych Rodziców - :-)) i krzyków trenera. Liczyć powinna się dobra zabawa!

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach piłkarskich? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Andrzej Kasiak: Współpracy w grupie, odpowiedzialności oraz zdrowej rywalizacji. Rozwija sprawność fizyczną, mającą wpływ na koordynację wzrokowo ruchową.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy piłka nożna jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Andrzej Kasiak: W jakimś stopniu na pewno, ale można zminimalizować ryzyko kontuzji i urazów np. poprzez kontrolę stanu zdrowia (badania lekarskie). Zawsze należy pamiętać o wykonaniu rozgrzewki. Trening musi być prowadzony przez wykwalifikowanego trenera, przed treningiem należy sprawdzić stan miejsca w którym odbywają się zajęcia np. czy nie jest mokry parkiet, czy nie przecieka dach na hali itp. Ćwiczenia należy wykonywać na odpowiednim sprzęcie dostosowanym do wieku uczestników zajęć. Należy również korzystać z odpowiednich środków ochronnych np. nagolenników.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody piłkarz?

Andrzej Kasiak: Urazy zdarzają się, gdy aktywnie spędza się czas na treningu. W większości są to niegroźne urazy, czyli siniaki, guzy, stłuczenia. Ja w swojej dotychczasowej pracy z dziećmi na szczęście nie spotkałem jeszcze poważniejszej kontuzji.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych piłkarzy?

Andrzej Kasiak: 2 razy tygodniowo po 60-90 minut.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego piłkarza?

Andrzej Kasiak: Odpowiednie buty, koszulka - może być ulubionego klubu/piłkarza, spodenki, skarpetogetry, dres.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego piłkarza?

Andrzej Kasiak: Strój do treningu (buty, koszulka, spodenki, dres) + piłka (każde dziecko chce mieć swoją piłkę). Wszystko na miarę możliwości finansowych rodziców.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia piłkarskie?

Andrzej Kasiak: Składka członkowska 10 zł + zakup sprzętu sportowego do treningu + opłata za obozy sportowe. Takie rzeczy jak: sprzęt meczowy, piłki, boiska, sale, transport, posiłki w trakcie wyjazdów na mecze i turnieje zapewnia klub.