Na pytania dot. dyscypliny BADMINTONA, jako pierwsza na naszym portalu odpowiada pani Anna Ciok trenerka w Szkole Badmintona "Badmintomania" z Warszawy.

 

 

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z badmintonem?

Anna Ciok: Dzieci już w wieku 4 lat mogą rozpocząć swoją przygodę z badmintonem. Zajęcia dla tej grupy wiekowej są prowadzone w formie zabawowej, jest dużo ćwiczeń ogólnorozwojowych oraz koordynacyjnych, mających na celu wspomaganie prawidłowego rozwoju dziecka oraz zachęcenie go do badmintona.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia badmintona powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje fizyczne?

Anna Ciok: Nie, nie trzeba. To właśnie na zajęciach badmintona dziecko będzie mogło rozwijać swoje zdolności motoryczne, tj. gibkość, szybkość i koordynację.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia badmintonowe powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Anna Ciok Trener powinien dostosować zajęcia do wieku i rozwoju dzieci, więc jedyne „predyspozycje”, jakie dziecko powinno posiadać na zajęciach badmintona to: CHĘĆ ĆWICZENIA 

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach badmintona?

Anna Ciok Na poziomie początkującym nie ma przeciwwskazań. Dopiero dzieci, które chcą brać udział w zawodach, są regularnie badane przez lekarza sportowego, który orzeka czy nie mają przeciwwskazań do uprawiania tej właśnie dyscypliny.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pani zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Anna CiokMyślę, że dzieci już od 6 roku życia mogą brać udział w zawodach organizowanych na zasadzie konkursów sprawnościowo-badmintonowych, gdzie nagrodzone zostaje każde dziecko. Ważne, aby zachęcać dzieci do rywalizacji, uczyć przeżywać sukcesy i pokonywać porażki.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach badmintona? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Anna CiokUczy się dyscypliny, pracy w grupie, zarządzania czasem, organizacji. W moim odczuciu, dzieci uczestniczące w treningach stają się bardziej zdyscyplinowane, punktualne, umieją pracować w grupie, pomagać innym.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy badminton jest w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym?

Anna Ciok Badminton angażuje wszystkie partie mięśniowe. Z tego względu może być kontuzjogenny. Nie bez przyczyny mówię „może”, gdyż odpowiednie przygotowanie organizmu do wysiłku, znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych badmintonistów?

Anna CiokDzieci rozpoczynające przygodę z badmintonem trenują raz w tygodniu po 1 godzinie. Z czasem częstotliwość treningów wzrasta do 4-5 razy w tygodniu po 1,5-2 godziny.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego badmintonisty?

Anna Ciok Najważniejsze, aby dziecko miało odpowiednie obuwie tzn. sznurowane, na gumowej podeszwie – aby zapewnić stabilne podparcie stopie. Z czasem warto zainwestować w specjalne obuwie badmintonowe. Poza tym: spodenki, T-shirt oraz woda do picia.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego badmintonistę?

Anna CiokPoczątkowo nie trzeba kupować żadnego sprzętu. W naszej szkole udostępniamy wszystko, co jest niezbędne do przeprowadzenia zajęć tj. rakiety, lotki oraz drabinki koordynacyjne i pachołki. Rakiety dopasowujemy do wzrostu i umiejętności dziecka.

Z czasem warto, aby dziecko miało własną rakietę.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia badmintona?

Anna CiokOpłata miesięczna za 1 zajęcia tygodniowo wynosi od 75,00 do 120,00 złotych – w zależności od miejsca prowadzenia zajęć (treningi odbywają się w różnych halach).

Koszt zakupu rakiety wynosi od 50,00 do 130,00 złotych dla najmłodszych (krótkie rakietki) i 130,00-300,00 złotych dla dzieci starszych.

Edyta Pawlak-Sikora: Dziękuję Pani bardzo za wywiad - wierzę, że okaże się pomocy dla wielu naszych czytelników.

 

 

Nr telefonu kontaktowego do pani Anny Ciok: 791-850-827.