Zajęcia jeździeckie w Polish Pony Club z Tomaszkowa przedstawia dla nas p. Kamila Walkowska - Instruktor Szkolenia Podstawowego PZJ.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z jeździectwem?

Kamila Walkowska: W Jeździeckim Żłobku (zajęcia wraz z rodzicem) od 3 lat, natomiast w grupach samodzielnych 6/7 lat w zależności od poziomu dojrzałości dziecka.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia jeździeckie powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Kamila Walkowska: Jazda konna jest dla każdego. Niemniej dzieci szczupłe, dobrze skoordynowane i z dobrą kondycją mają łatwiej.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia jeździeckie powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Kamila Walkowska: Samodzielność, odwaga, cierpliwość, otwarta głowa i zdyscyplinowanie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach jeździeckich?

Kamila Walkowska: Jeżeli np. głęboka skolioza, zespół Aspergera itp. uniemożliwiają udział w zajęciach jeździeckich (decyzja lekarza), zawsze jest możliwość uczestnictwa w zajęciach hipoterapeutycznych.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinne Pani zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Kamila Walkowska: Zawody jeździeckie organizowane w naszym ośrodku to doskonała zabawa, wspólnie spędzony czas, często konkurencje dla całych rodzin. Uczestniczą w nich dzieci od 3 roku życia.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach jeździeckich? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Kamila Walkowska: Przede wszystkim samodzielne podejmowanie decyzji i ich utrzymanie (wymaganie od konia), organizacja pracy samodzielnej, jak i zespołowej, obsługa koni wymagana na każdych zajęciach, podwyższenie równowagi i koordynacji ciała, podwyższenie odporności - ruch na świeżym powietrzu, lepsza kondycja.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy jeździectwo jest w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym?

Kamila Walkowska: Nie bardziej niż inne sporty (chyba, że mówimy o szachach).

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody adept jeździectwa?

Kamila Walkowska: Większość upadków kończy się tylko najedzeniem się strachu, ale zdarzają się też siniaki, otarcia, złamania.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych adeptów jeździectwa?

Kamila Walkowska: Zaczynamy od jazdy 1 raz w tygodniu u młodszych dzieci w modułach 30-45min. U 6-7-latków można już mówić o 3-4 treningach tygodniowo (1-1,5godz. w zależności od intensywności).

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego adepta jeździectwa?

Kamila Walkowska: Kask, rękawiczki, spodnie typu bryczesy, buty (najlepiej typowe jeździeckie krótkie sztyblety, a na zimę długie termobuty), kamizelka ochronna.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia jeździeckie?

Kamila Walkowska: Opłata podstawowa miesięczna waha się od 250,00 do 380,00 złotych w zależności od grupy. Zajęcia dodatkowe, to już wybór rodziców i zależą również od grupy, częstotliwości jazd oraz celów (sportowe, rekreacyjne czy rehabilitacyjne).

 

Nr telefonu kontaktowego: 603-619-272