O lekkiej atletyce opowiada nam pani Jolanta Sowól - trenerka PZLA, UKS Technik Augustów oraz Trener Główny Lekkoatletyka dla każdego! - program ogólnopolski PZLA w Augustowie, Suwałkach, Grajewie i Łomży.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z lekkoatletyką?

Jolanta Sowól: 8-9 lat najmłodsza grupa uczniowie klas II - III szkoły podstawowej w ramach ogólnopolskiego programu Lekkoatletyka dla każdego!

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia lekkoatletyczne powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Jolanta Sowól: Nie, dzieci rozwijają się pod wpływem zajęć. Lekkoatletyka jest podstawą każdego sportu podejmowanego przez dzieci i młodzież.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia lekkoatletyczne powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Jolanta Sowól: Nie, u dzieci wykształcamy nawyk systematyczności uczestnictwa w zajęciach.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach lekkoatletycznych?

Jolanta Sowól: Tylko i wyłącznie przeciwwskazania lekarza sportowego lub lekarza rodzinnego.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pani zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Jolanta Sowól: Tak, w grach i zabawach zespołowych. Od IV klasy szkoły podstawowej również rywalizacja indywidualna.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach lekkoatletycznych? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Jolanta Sowól: Asertywność, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, samodzielność, kreatywność, umiejętność współpracy w zespole, współdziałanie w grupie, odpowiedzialność, budowanie modelu Mistrza, radzenie sobie ze stresem, komunikatywność, organizowanie dnia i tygodnia pracy w szkole i zajęć szkoleniowych, radość z podejmowanego wysiłku – radość ze zwycięstw tych małych i umiejętność radzenia z przegraną, pokora przed kolegami.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy lekkoatletyka jest w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym?

Jolanta Sowól: Nie, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i wykwalifikowanej kadrze trenerów.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody lekkoatleta?

Jolanta Sowól: Otarcia, stłuczenia, czasami skręcenia w stawie skokowym.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych lekkoatletów?

Jolanta Sowól: W zależności od wieku 3-5 razy w tygodniu od 60 do 90 min. Zaawansowani do 6 razy tygodniu juniorzy i starsi. Dzieci rozpoczynający przygodę z Królową Sportu 3 razy w tygodniu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego lekkoatlety?

Jolanta Sowól: Koszulka, krótkie spodenki, obuwie sportowe w teren i do hali, dresy, kurtka od wiatru i deszczu, czapka lub opaska na głowę, buty biegowe w późniejszym okresie startowym.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego lekkoatletę?

Jolanta Sowól: Żaden, obecnie kluby sportowe posiadają podstawowy sprzęt treningowy. Program Lekkoatletyka dla każdego dostarcza podstawowy sprzęt w ramach użyczenia do klubów lekkoatletycznych.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia lekkoatletyczne?

Jolanta Sowól: Ewentualna składka członkowska roczna ok. 100,00 zł, czasami dopłata do wyjazdów na zawody sportowe dla wyróżniających się zawodników. Zajęcia w naszym klubie są bezpłatne.

 

Nr telefonu kontaktowego: 785 933 418.