Zajęcia w Akademii Kolarskiej AZS Wratislavia z Wrocławia przedstawia p. Kamil Dziedzic - instruktor sportu w dyscyplinie kolarstwo, trener w Klubie Sportowym AZS Wratislavia (wcześniej AZS Politechnika Wrocławska).

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z kolarstwem?

Kamil Dziedzic: Nawet w wieku 3-4 lat, aczkolwiek najmłodsza grupą którą aktualnie prowadzimy to 7-8 latki. Generalnie im wcześniej tym lepiej – można dostosować rower/konkurencję kolarską do wieku i umiejętności.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia kolarskie powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje fizyczne?

Kamil Dziedzic: Na początku nie są wymagane specjalne umiejętności, oczywiście dobrze by dziecko utrzymywało równowagę podczas jazdy rowerem bez bocznych kółek – dla najmłodszych są specjalne rowerki balansowe.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia kolarskie powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Kamil Dziedzic: Uważne słuchanie poleceń trenera / instruktora – jazda rowerem w terenie potrafi być niebezpieczna, dlatego należy dokładnie wykonywać polecenia. Potrzebna jest oczywiście cierpliwość i systematyczność w podejmowaniu wielu prób.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach kolarskich?

Kamil Dziedzic: Duża wada wzroku na pewno może być problemem, aczkolwiek czy okularach sportowych można temu zaradzić.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach kolarskich? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Kamil Dziedzic: Współpracy w grupie – wbrew pozorom kolarstwo do sport także drużynowy. Dziecko nabiera także pewności siebie i większej wiary w swoje umiejętności i w siebie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy kolarstwo jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Kamil Dziedzic: Może być sportem kontuzjogennym, jeśli nie słucha się poleceń instruktora oraz chce się za szybko wejść na wyższy poziom bez odpowiednich podstaw.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody adept kolarstwa?

Kamil Dziedzic: Stłuczenia, obdarcia naskórka. Bardziej poważne to złamania kości przedramienia.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów w ramach zajęć kolarskich?

Kamil Dziedzic: Optymalnie w zależności od wieku to min. 2 zajęcia w ciągu tygodnia po 45-90 minut oraz wycieczki (wyjazdy weekendowe/ udział w zawodach) min. 2 razy w miesiącu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego kolarza?

Kamil Dziedzic: KASK! To podstawa. Zalecane są także rękawiczki z długimi lub krótkimi palcami (osłona naskórka przed upadkami). Do jazdy w terenie można używać elastycznych ochraniaczy na kolana w przypadku częstych upadków. Dodatkowo luźny ubiór sportowy, na początku nie jest wymagany specjalistyczny strój kolarski.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć dziecko przed rozpoczęciem zajęć kolarskich?

Kamil Dziedzic: Dobrze mieć odpowiednio dopasowany rower, aczkolwiek w naszej akademii jest możliwość wypożyczenia roweru dla najmłodszych i sprawdzeniu jak się czuje na danym rozmiarze /rowerze. Odpowiedni rower jest najważniejszy, tak by dziecko się nie zniechęciło za wcześnie do kolarstwa – rower musi być lekki, łatwy w obsłudze, trwały, rama o odpowiednim rozmiarze tak by dziecko czuło się pewnie i bezpiecznie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia kolarskie?

Kamil Dziedzic: Składka członkowska to ok. 100,00 złotych/m-c za udział w 8 zajęciach (2 razy w tygodniu). Do tego najlepiej mieć swój własny rower dostosowany do dziecka (koszt od 1000,00 do 3000,00 złotych) lub wypożyczyć sprzętu od klubu na określony czas.

 

Nr telefonu kontaktowego: 668 177 570.