Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z piłką nożną?

Łukasz Węgrzyk: Prowadzimy zajęcia dla dzieci i ich rodziców od 2 roku życia. Są to zajęcia ogólnorozwojowe na których dzieci Wraz z rodzicami pokonują różnego rodzaju tory przeszkód, są klocki piankowe, zjeżdżalnie, jeździki, kije do hokeja, golfa, piłka nożna, koszykówka itp.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia piłkarskie powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Łukasz Węgrzyk: Tak, bardzo ważną sprawą jest aby dziecko nawet jeśli nie ma skończonych 2 lat, potrafiło chodzić (nie raczkować).

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia piłkarskie powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Łukasz Węgrzyk: Nie tutaj spokojnie, mamy bardzo duże doświadczenie w tym zakresie zajęć. Staramy się aby każde dziecko znalazło coś dla siebie i nie nudziło się podczas zajęć

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach piłki nożnej?

Łukasz Węgrzyk: Przeciwskazań nie ma, ważne żeby dziecko samo chciało. Często spotkamy się z sytuacja, szczególnie jeśli dziecko jest już w wieku np. 8 lat że to tata bardziej chce niż dziecko.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinne Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Łukasz Węgrzyk: Jeśli chodzi o moje zdanie to odpowiem ze BEZWZGLĘDNIE dzieci muszą mieć zajęcia ruchowe, rywalizację. I to od lat najmłodszych. Po pierwsze żeby tylko oderwać ich od tv, komórek, tabletów, komputerów, konsol itp. Po drugie mają wówczas możliwość przebywania z rówieśnikami czy to na świeżym powietrzu czy na hali.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach piłki nożnej? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Łukasz Węgrzyk: Tak jak wspomniałem wcześniej, przede wszystkim możliwość komunikacji i przebywania z rówieśnikami, rywalizacja, nauka poprzez zabawę np. dziecko uczy się, że nie zawsze będzie w życiu wygrywało, musi nauczyć się pogodzenia z przegrana, dzieleniem się z innymi.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy piłka nożna jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Łukasz Węgrzyk: Hmm... Raczej tak. Ale jak większość sportów tak i w piłce zdążają się kontuzje. Oczywiście dzieci mają jeszcze dużo bardziej „elastyczne” ciało i kontuzje u tak młodych sportowców są mniej spotykane niż u nas dorosłych J

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody piłkarz?

Łukasz Węgrzyk: Wiele kontuzji może się zdarzyć, od złamania rąk, skręcenia kostek, złamania palców, naderwania więzadeł kolanowych. Naprawdę jest tego dużo, jednak rzadko spotykanych.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych piłkarzy?

Łukasz Węgrzyk: To wszystko zależy od wieku sportowca jak również możliwości trenera. Dziecko w wieku 2/3 lat u mnie np. ma zajęcia raz w tygodniu, z kolei  6-cio, 7-miolatkowi  wystarczy jak będzie trenował 2 razy w tygodniu po 1 godzinie  + mecz. Z kolei zawodnik w wieku 10 lat może trenować już nawet 4 razy w tygodniu po 1,5 godziny + mecz.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego piłkarza?

Łukasz Węgrzyk: Na pewno strój sportowy, czyli koszulka, spodenki, getry piłkarskie i dobrze jak uczy się trenować w ochraniaczach piłkarskich.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia piłki nożnej?

Łukasz Węgrzyk: Są to koszty 80,00 złotych za miesiąc, gdzie treningi odbywają się w zależności od wieku 2-3 razy w tygodniu. Dodatkowo, co nie jest w młodszych grupach obowiązkiem to strój Akademii i tutaj koszty to ok. 120,00 złotych. Później to już każdy indywidualnie może zamówić ortalion, czapki, dres torbę itd.

 

Nr telefonu kontaktowego: 509 376 518