Magdalena Tascher - Towarzystwo Łyżwiarstwa Figurowego Walley
Zajęcia łyżwiarstwa figurowego dla dzieci i młodzieży w Towarzystwie Łyżwiarstwa Figurowego Walley w Warszawie.
Zajęcia łyżwiarstwa figurowego dla dzieci i młodzieży w Towarzystwie Łyżwiarstwa Figurowego Walley w Warszawie przedstawia nam p. Magdalena Tascher.
Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z łyżwiarstwem figurowym?
Magdalena Tascher: 3,5–4 lata to najwcześniejszy wiek, od którego rozpoczyna się treningi – zarówno wyczynowe, jak i rekreacyjne.
Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia łyżwiarstwa figurowego powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?
Magdalena Tascher: Jeśli myślimy o zajęciach wyczynowych, to sprawdzana jest gibkość, koordynacja ruchowa, skoczność, rotacyjność. Jeśli myślimy o rekreacji, to nie trzeba mieć szczególnych predyspozycji – aczkolwiek powyższe są mile widziane.
Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia łyżwiarstwa figurowego powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?
Magdalena Tascher: Koncentracja na wyznaczonym zadaniu – to ważna cecha, ale jej też uczymy. Dzieci odważne, dynamiczne, żywe, temperamentne dobrze się odnajdują na łyżwach, szybciej robią postępy. Cierpliwość lub raczej konsekwencja – mile widziana.
Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach łyżwiarstwa figurowego?
Magdalena Tascher: Zwiększona łamliwość kości. Zasadniczo, w przypadku wątpliwości, najlepiej jest zawsze skonsultować się z lekarzem ortopedą – koniecznie sportowym!
Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach łyżwiarstwa figurowego? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?
Magdalena Tascher: Łyżwiarstwo kształtuje charakter, uczy cierpliwości, wytrwałości, współdziałania w grupie, rywalizacji. Bardzo wszechstronnie rozwija mięśnie – wszystkie ich grupy. Poprawia koordynację ruchową w sposób bardzo zauważalny (większość elementów opiera się na synchronizacji rąk, nóg i tułowia).
Edyta Pawlak-Sikora: Czy łyżwiarstwo figurowe jest w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym?
Magdalena Tascher: W łyżwiarstwie wyczynowym na urazy narażone są kolana i stawy skokowe, również kręgosłup. Wszystko zależy od obciążeń treningowych. Rekreacja: nie jest to sport kontuzjogenny, można się co najwyżej potłuc. Ryzyko kontuzji jest dużo mniejsze niż np. na rolkach czy wrotkach.
Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów w ramach nauki łyżwiarstwa figurowego?
Magdalena Tascher: W zależności od celu. W łyżwiarstwie wyczynowym absolutne minimum to 2h dziennie na lodzie + trening ogólnorozwojowo-imitacyjno-rozciągający, wspomagany treningiem tanecznym. Jeśli chodzi o rekreację – 2-3 h w tygodniu, żebyśmy mogli widzieć postępujący wzrost umiejętności.
Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego łyżwiarza?
Magdalena Tascher: Strój powinien być wygodny i dopasowany do warunków. W ogrzewanych halach – lekko ocieplane, przylegające do ciała spodnie i adekwatna do tego góra. Ogólnie ubiór na cebulkę. Kask – tylko w przypadku bardzo małych dzieci (może być alternatywa – czapko-kask – jest lekki i nie zaburza równowagi dziecka). Rękawiczki obowiązkowo. W nieogrzewanych miejscach należy pamiętać o tym, żeby strój nie krępował ruchów dziecka (długie kurtki czy „dyndające” szaliki odpadają)
Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć dziecko przed rozpoczęciem nauki łyżwiarstwa figurowego?
Magdalena Tascher: Łyżwy można wypożyczyć na miejscu tam, gdzie podejmują Państwo naukę. Potem dobrze jest zainwestować w swój, profesjonalny sprzęt – łyżwy dopasowują się do nogi dziecka. Odradzamy plastikowe oraz rozsuwane, dobrze jest kupić skórzane łyżwy firm Glacier, Riedell, Risport, Edea, Graf. Ewentualnie mocno utwardzone modele firmy Botas.
Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia łyżwiarstwa figurowego?
Magdalena Tascher: Bardzo różnie – w zależności od miasta. W Warszawie składki członkowskie na zajęcia w klubie wyczynowym wahają się od 350,00 do 550,00 zł, do tego dochodzą opłaty za sprzęt, wyjazdy na zawody, niektóre dodatkowe zajęcia. Treningi odbywają się w godzinach 6:30-9:00 i 13:45-17:00. Rekreacja – karnet na 8 wejść w miesiącu + bezpłatna rozgrzewka to koszt ok. 360 zł.