Organizację zajęć aikido przybliża nam sensei Marcin Wojdowski (sensei w Poznańskim Klubie Sportowym OLIMPIA oraz członek Wielkopolskiego Klubu Aikido).

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z aikido?

Marcin Wojdowski: Już najmłodsze dzieci, pod wprawnym okiem trenera, mogą rozpocząć treningi aikido. Najmłodsza grupa z jaką prowadzimy zajęcia to dzieci 3-7 lat.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia aikido powinniśmy uwzględnićjakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Marcin Wojdowski: Przy rozpoczynaniu treningów nie wymaga się od przyszłego adepta żadnych specyficznych predyspozycji. W trakcie treningu dziecko wykorzystuje i poprawia posiadane już umiejętności, jak i rozwija w sobie nowe.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia aikido powinniśmy uwzględnićjakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Marcin Wojdowski: Nie, nie ma ograniczeń w tej płaszczyźnie.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach aikido?

Marcin Wojdowski: Treningi aikido są delikatniejsze niż treningi w podobnych dyscyplinach. Pomimo sporej tolerancji na sprawność uczestnika, przeszkodą we wzięciu udziału w zajęciach przez dziecko są problemy z plecami, szczególnie kręgosłupem, a także problemy ze stawami.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacjisportowej?

Marcin Wojdowski: W samym aikido nie występują zawody pomiędzy uczestnikami. Natomiast dzieci uczą się wyznaczać cele jakimi są np. kolejne stopnie i dążyć do ich realizacji/zdobycia.

Ponadto czynnik rywalizacji sportowej dzieci odnajdują w wielu zabawach realizowanych w trakcie zajęć.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach aikido? - jakich cechnabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Marcin Wojdowski: Uczymy dzieci współpracy z partnerem, szacunku do drugiej osoby, troski o własne i cudze bezpieczeństwo oraz odwagi do realizacji zadań.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy aikido jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Marcin Wojdowski: W treningach dla dzieci nie pojawiają się poważniejsze kontuzje. U zawodników z dłuższym stażem, mogą pojawić się problemy ze stawami, szczególnie kolanami. Dlatego jako uzupełnienie treningu wprowadza się ćwiczenia wzmacniające części ciała narażone na kontuzje.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych adeptów aikido?

Marcin Wojdowski: Dla grup dziecięcych są to 2 treningi w tygodniu po 1 godz. W przypadku grup dorosłych minimum osiągamy przy 3 treningach po 1,5 godz.

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego adepta aikido?

Marcin Wojdowski: Strój do treningów aikido nazywa się aikidogi (podobnie jak judogi, karatedogi).

Jest to klasyczny strój do japońskich sztuk walki składający się z bluzy, spodni i pasa.

Do tego po uzyskaniu odpowiedniego stopnia uczniowie ubierają dodatkowo czarne, plisowane spodnie zwane hakama (spotykane tylko w grupie dla dorosłych).

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małegoadepta aikido?

Marcin Wojdowski: Po kilku miesiącach treningów, w grupie starszych dzieci, w plan treningowy zostają wplatane ćwiczenia kata z drewnianym mieczem: boiken lub kodachi w zależności od wzrostu dziecka.

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dzieckona zajęcia aikido?

Marcin Wojdowski: Miesięczna opłata za zajęcia wynosi 60,00 złotych.

Do kosztów dodatkowych należą opłaty za egzaminy i seminaria z zapraszanymi nauczycielami z Polski i z zagranicy.