Zajęcia tenisa stołowego w MKS "Rokita" Brzeg Dolny i Dolnobrzeskiej  Szkółce Tenisa Stołowego przedstawia trener klasy mistrzowskiej tenisa stołowego - Marek Chrabąszcz.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z tenisem stołowym?

Marek Chrabąszcz: 6-8 lat

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia tenisa stołowego powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Marek Chrabąszcz: Ogólną sprawność fizyczna adekwatną do wieku rozwojowego.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia tenisa stołowego powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Marek Chrabąszcz: Cierpliwość, sumienność, chęć rywalizacji, umiejętność radzenia sobie z porażkami.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach tenisa stołowego?

Marek Chrabąszcz: Nie ma.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinne Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Marek Chrabąszcz: Tak - mniej więcej w wieku 9-10 lat. Od samego początku dziecko uczy się umiejętności radzenia sobie z porażkami, stresem, utwardza się jego charakter, uczy się sportowej rywalizacji określonej konkretnymi przepisami gry.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach tenisa stołowego? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Marek Chrabąszcz: Dziecko dzięki uprawianiu nie tylko tenisa stołowego, ale ogólnie sportu, nabywa umiejętności społeczne m.in. umiejętność komunikacji w grupie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy tenis stołowy jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Marek Chrabąszcz: Na poziomie podstawowym tenis stołowy jest sportem ogólnorozwojowym, ale na wysokim poziomie wyczynowym, mogą pojawiać się kontuzje jak w każdym sporcie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody tenisista?

Marek Chrabąszcz: Bóle pleców, bóle łokcia, bóle nadgarstka - ale to wszystko po kilkunastu latach wyczynowego treningu, niepopartego odpowiednim treningiem ogólnorozwojowym.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych tenisistów?

Marek Chrabąszcz: W naszym klubie zajęcia treningowe dla najmłodszych zaczynają się od 2-3 razy w tygodniu po 1,5 godziny. Po 2-3 latach szkolenia zwiększamy ilość treningów do 5 razy w tygodniu po 2 godziny.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego tenisisty?

Marek Chrabąszcz: Standardowo: koszulka (nie biała) z krótkim rękawem, spodenki, obuwie sportowe do dobrej podeszwie, odpowiednia rakietka.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego tenisistę?

Marek Chrabąszcz: Strój sportowy zapewnia rodzic, natomiast o rakietkę najlepiej zapytać trenera, gdyż nie każda rakietka ze sklepu sportowego nadaje się do treningu tenisa stołowego.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia tenisa stołowego?

Marek Chrabąszcz: Składka członkowska oscyluje w kwocie 40,00-50,00 zł/ miesiąc. Wyjazdy na zawody, organizację treningu opłaca klub. Stroje sportowe i rakietki zakupują rodzice.

 

Telefon kontaktowy: 605 245769