O organizacji zajęć baseballowych dla dzieci w BKS Rawa Katowice opowiada nam p. Michał Glumiński - prezes zarządu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z baseballem?

Michał Glumiński: W krajach w których Baseball jest bardziej popularny (USA, Kanada, Japonia) swoją przygodę z dyscypliną rozpoczynają dzieci w wieku 3-6 lat. W naszym klubie chcemy rozpocząć pracę z dziećmi w klasach 1-3 szkoły podstawowej (6-9 lat).

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia baseballowe powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje fizyczne?

Michał Glumiński: Baseball jest o tyle specyficzną dyscypliną, że uprawiać ją możne praktycznie każde dziecko, niezależnie od wzrostu, masy ciała czy innych predyspozycji fizycznych. Odpowiednia praca na treningach pozwoli odnaleźć się w tej dyscyplinie każdemu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia baseballowe powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Michał Glumiński: Uczenie się i sama gra w baseball to przede wszystkim powtarzanie kilku podstawowych elementów gry (odbijania, łapania i rzucania). Dobrze jest, jeżeli dziecko jest wytrwałe w swoich poczynaniach i szybko nie znudzi się dyscypliną, która najciekawsza staje się dopiero wtedy, gdy nauczymy się podstaw. Treningi mogą zostać urozmaicone i przygotowane w taki sposób, aby dany element gry ćwiczyć w różny - ciekawy sposób. To należy jednak do kompetencji trenera.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach baseballa?

Michał Glumiński: Nie – jest tu brak przeciwwskazań.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Michał Glumiński: Moim zdaniem wprowadzanie rywalizacji już od najmłodszych lat jest dobrym pomysłem. Dzieciaki mogą wtedy nauczyć się zasad zdrowego współzawodnictwa, szacunku do przeciwnika i kolegów z drużyny, a także odnaleźć radość z konkurowania z rówieśnikami. Dzieci w młodym wieku są najbardziej chłonne na wiedzę, więc warto wykorzystać tan czas na naukę tak ważnej rzeczy jaką jest umiejętność zdrowej rywalizacji.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach baseballowych? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Michał Glumiński: Baseball jest sportem ogólnorozwojowym, który poprawia sprawność całego ciała. W ćwiczeniach bierze udział zarówno górna i dolna cześć ciała. Jest to gra zespołowa, która uczy współpracy z rówieśnikami. Dodatkowo wymaga odrobiny cierpliwości i determinacji.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy baseball jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Michał Glumiński: Ze względu na to, że baseball jest sportem w niewielkim stopniu kontaktowym - częstotliwość urazów jest niewielka. Dzieci narażone są na siniaki od przypadkowych trafień piłką i ewentualnych przeciążeń stawów w ręce.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody baseballista?

Michał Glumiński: Kontuzje, jakie wiążą się z uprawianiem baseballu to wszelkiego rodzaju nadwyrężenia stawów barkowych oraz łokciowych. Baseball to przede wszystkich rzucanie piłki, podczas którego najbardziej eksploatowana jest ręka zawodnika. Jednak dobrze prowadzony zawodnik, który nie będzie przesadzał z ilością treningów powinien ustrzec się tego typu urazów.

Innymi kontuzjami mogą być ewentualne siniaki i otarcia powstałe w wyniku trafienia piłką lub wślizgu na bazę.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych baseballistów?

Michał Glumiński: Baseball jest takim sportem, w który można grać praktycznie codziennie, nie narażając się na zbytnie przeciążenia. Dla dziecka optymalna powinna być ilość trzech treningów tygodniowo, każdy po około 1,5 godziny.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego baseballisty?

Michał Glumiński: Strój młodego baseballisty to:

– podczas gry w obronie: czapka z daszkiem, rękawica baseballowa i strój sportowy (koszulka, długie spodnie, getry, buty sportowe do gry na trawie)

– podczas gry w ataku: kask, pałka i strój sportowy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego baseballistę?

Michał Glumiński: Atrybuty potrzebne do gry w baseball, to przede wszystkim rękawica do gry. Jest to niezbędny element każdego treningu oraz meczu. Inny sprzęt to pałka baseballowa, ale ją powinny zapewnić kluby sportowe. Naturalnie niezbędny będzie strój sportowy i buty do gry na trawiastej nawierzchni.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia baseballowe?

Michał Glumiński: Rodzic zapisując swoje dziecko na zajęcia baseballowe musi liczyć się ze składką miesięczną w wysokości ok. 50,00 zł. Dodatkowo w zależności od zamożności klubu powstaje konieczność opłacania wszelkich wyjazdów na obozy treningowe oraz turnieje dziecięce.

 

 

Nr telefonu kontaktowego: 793-626-842.