Zajęcia judo w KS Judo Tigers przedstawia nam pan Michał Zamęcki - założyciel oraz trener KS Judo Tigers.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z judo?

Michał Zamęcki: Naukę judo można rozpocząć już w przedszkolu. W Judo Tigers trenujemy z dziećmi już od 4. roku życia. Zajęcia dla najmłodszej grupy wiekowej są prowadzone w formie gier i zabaw, które pozwalają na wprowadzanie technik judo w atrakcyjnej dla maluchów formie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia judo powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje fizyczne?

Michał Zamęcki: Judo to sport ogólnorozwojowy, w którym występuje bogactwo ruchowe. Podczas treningów zaangażowane są wszystkie mięśnie i części ciała. Dlatego też nie są konieczne żadne specyficzne predyspozycje fizyczne dziecka – oprócz chęci do aktywności i zabawy. Treningi judo idealnie nadają się do kształtowania prawidłowego rozwoju fizycznego malucha, dlatego w zajęciach mogą brać udział już przedszkolaki.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia judo powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Michał Zamęcki: Kultura sportu judo wraz z jego tradycjami i szlachetnymi zasadami wpaja dzieciom prawidłowe postawy społeczne i kształtuje ich charakter. Rozbudza i dodaje pewności siebie dzieciom skrytym i nieśmiałym, natomiast uczy dyscypliny i szacunku do starszych dzieci bardziej krnąbrne, nawet ze skłonnościami do agresji. Judo daje możliwość rozładowania nadmiaru energii oraz uczy zdrowej, sportowej rywalizacji, która również potrzebna jest w prawidłowym rozwoju dziecka.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach judo?

Michał Zamęcki: Każdy uczestnik zajęć (nie tylko judo ale też innych sportów) powinien posiadać pozwolenie na uprawianie judo od lekarza sportowego. Takie badania można zrobić w placówkach medycyny sportowej. Jeśli lekarza sportowy wyrazi zgodę to nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania judo.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pani zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Michał Zamęcki: Judo to sport olimpijski o jasno ukształtowanych zasadach rywalizacji zarówno podczas zawodów, jak i walk treningowych. Pierwsze zawody oparte na rywalizacji sportowej odbywają się wewnątrz grupy ćwiczeniowej i stopniowo przechodzą na coraz wyższe etapy rozgrywek. Dlatego też nawet najmłodsze dzieci mogą brać udział w odpowiednio dostosowanych walkach na macie. Nie są rzucane na głęboką wodę, a stopniowo przygotowywane do bardziej zaawansowanych rozgrywek. Takie działanie pozwala na naukę szacunku do przeciwnika oraz zdrowej, sportowej rywalizacji.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach judo? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Michał Zamęcki: Judo wspiera rozwój dziecka na wielu płaszczyznach: fizycznej, motorycznej oraz psychicznej. Aktywność ruchowa wspiera rozwój istotnych cech sprawnościowych: siły, wytrzymałości, gibkości, dynamiki, szybkości i równowagi. Ponadto uczy myślenia w trakcie wysiłku i w często zaskakujących sytuacjach. Dodatkowo judo uczy samodzielnej pracy i zasady „jaka praca takie wyniki”. Filozofia oraz główne zasady kształtują charakter już od najmłodszych lat – uczą właściwych postaw społecznych, kultury treningu oraz odpowiedniego zachowania względem osoby starszej, bardziej doświadczonej, wyższej stopniem, a także do swoich rówieśników. Regularne treningi uczą dyscypliny, która przekłada się również na inne aspekty życia dziecka, takie jak nauka w szkole. Bycie częścią klubu sportowego, drużyny na zawodach czy grupy ćwiczeniowej dodają dziecku pewności siebie, pozwalają zacieśniać więzi z rówieśnikami i budować trwałe relacje.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy judo jest w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym?

Michał Zamęcki: Judo wbrew pozorom jest sportem stosunkowo bezpiecznym. Przed odniesieniem kontuzji zabezpiecza między innymi właściwe przygotowanie od najmłodszych lat, odpowiednia rozgrzewka przed treningiem, nauka padów i przewrotów oraz prawidłowy dobór grupy ćwiczeniowej i poziomu jej zaawansowania. Treningi odbywają się pod okiem trenera, który dba o prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Dodatkowo, zgodnie ze specyfiką tego sportu zajęcia judo odbywają się na matach, na których dziecko ma szansę kształcenia się pod względem gimnastycznym w odpowiednio zabezpieczonych warunkach. Zniwelowana jest więc możliwość odniesienia dotkliwej kontuzji. Dla dziecka pewien stopień ryzyka uatrakcyjnia zajęcia i staje się dodatkową motywacją do działania. Uczy odwagi, uodparnia na ból, zmęczenie i hartuje psychikę już od najmłodszych lat.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody judoka?

Michał Zamęcki: Młodzi judocy raczej nie odnoszą poważnych kontuzji. W treningu młodych judoków zdarzają się otarcia naskórka (mata do judo ma strukturę słomki ryżowej i jest lekko szorstka) oraz nieduże siniaki, które mogą pojawić się po zabawach lub walkach. Siniaki te nie są wynikiem żadnych uderzeń, powstają w momencie, w którym zawodnicy próbują złapać uchwyt za judoki (strój do judo) i przyszczypią partnera.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych judoków?

Michał Zamęcki: W zależności od wieku i poziomu zaawansowania treningi mają różną częstotliwość. Zajęcia odbywają się zwykle dwa razy w tygodniu. Przedszkolaki ćwiczą od pół godziny do 45 minut, natomiast starsi zawodnicy trenują około 1,5 godziny. Im starsi zawodnicy tym więcej czasu muszą poświęcić na trening.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego judoki?

Michał Zamęcki: Tradycyjny strój sportowy zawodnika judo nosi nazwę judogi. Składa się on ze spodni, twardej góry stroju i pasa. Wykonany jest w całości z bawełny. Judogi może być biała lub niebieska, dla rozróżnienia zawodników. Kolor pasa zależy od stopnia zaawansowania zawodnika i jest przydzielany przez trenera po osiągnięciu kolejnego poziomu w nauce.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego judokę?

Michał Zamęcki: Do rozpoczęcia treningów judo wystarczy zaopatrzyć dziecko w strój sportowy (długie spodnie dresowe bez zamków i guzików, koszulkę z krótkim rękawem), klapki oraz wodę. W późniejszym czasie warto zakupić dla młodego zawodnika profesjonalny strój do treningów tzw. Judogę.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia judo?

Michał Zamęcki: Rodzice młodych judoków nie musza być przygotowani na duże wydatki. Miesięczny koszt zajęć waha się między 100,00, a 150,00 zł (w zależności od czasu trwania i częstotliwości treningów). Strój do judo to koszt ok. 150,00 zł i jest to wydatek jednorazowy na około półtora roku.

 

Nr telefonu kontaktowego do klubu: 605 126 612.