Niezwykle ciekawe i trafne odpowiedzi na pytania dot. zajęć badmintona dla dzieci i młodzieży udzielone przez p. Mirosława Marek z Klubu Badmintonowego VOL-TRICK Kępno.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z badmintonem?

Mirosław Marek: „Mini badminton”, czyli gry i zabawy wprowadzające do tej dyscypliny, można rozpocząć w każdym wieku. Wystarczy, że dziecko 3-4 letnie nie boi się samodzielnie pozostać z grupą dzieci (rówieśników). Do zabaw powinno się używać balonów i wiszących lotek. Wspólne uczestniczenie rodziców w zajęciach, dodatkowo zacieśnia więzi rodzinne i społeczne.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia badmintonowe powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje fizyczne?

Mirosław Marek: W całej ontogenezie rozwoju dziecka poszczególne zdolności motoryczne kształtują się na różnych etapach życia. Dlatego w początkowym etapie przygody z badmintonem, gdzie wprowadza się tylko formę gier i zabaw oswajający z rakietą i lotką, wystarczy chęć dziecka do uczestnictwa. Natomiast już badminton w swojej pełnej formie, jako dyscyplina olimpijska łączy praktycznie wszystkie zdolności motoryczne. W okresie określanym w literaturze przez prof. dr hab. Wiesława J.Osińskiego jako „złoty wiek motoryczności” tj. 4-6 lat, dziecko bardzo szybko się rozwija ruchowo. Dlatego, w tym wieku wskazane jest zapewnienie dokładnie takiej formy ruchu i wspomaganie prawidłowego rozwoju układu mięśniowego dziecka. Dodatkowo w badmintonie przy poruszaniu się angażowanych jest ponad 80 % mięśni. Dziecko w zabawach uczy się widzenia przestrzennego antycypacji ruchów, nabywa wszechstronnej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Poprzez poruszający się obcy element w badmintonie w postaci „lotki”, wyostrzają się zmysły wzroku dziecka. Przygotowanie ogólnorozwojowe w tej grze daj podstawy do uprawiania każdej dyscypliny sportowej w przyszłości.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia badmintonowe powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Mirosław Marek: Wszystko zależy od formy prowadzenia zajęć. Czy są to zajęcia integracyjne z rodzicami czy w grupie rówieśniczej. Ważne jest by dziecko było na tyle samodzielne, by bez stresu z uśmiechem spędziło z rówieśnikami 30 min. Jednak dobór metod wykorzystywanych przez prowadzącego zajęcia trenera, jest najistotniejszy w celu zainteresowania dzieci zajęciami.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach badmintona?

Mirosław Marek: Jeżeli lekarz nie określi przeciwwskazań do wykonywania ogólnych ćwiczeń to uważam że nie ma przeciwwskazań. Każdy może uprawiać badmintona, przy doborze odpowiednich form i środków nawet osoby niepełnosprawne. Obecnie mamy Polaka v-ce mistrza świata Bartłomieja Mroza w Parabadmintonie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Mirosław Marek: Tutaj poruszamy ważną kwestię, która niestety często jest zapominana.

Ja osobiście jestem za tym by dzieci do ok. 10 roku życia czerpały przyjemność z samego ruchu, zabaw i konkursów np. na dokładność ruchów czy celność, oraz wspólnej integracji z rówieśnikami. To też jest zdrowa forma rywalizacji.

Wyniki sportowe w tym okresie nie są najważniejsze a bardzo często niezdrowa ambicja rodziców i samych dzieci doprowadza, że dzieci i młodzież przestają czerpać radość z przychodzenia na zajęcia i wykonywania ćwiczeń. Myślą tylko o wygrywaniu zawodów. Szybko się nudzą, jeśli nie osiągają sukcesów i rezygnują z zajęć. Mistrzami zostają jednostki po często kilkudziesięcioletniej ciężkiej pracy. Dlatego we wczesnym okresie przygody z badmintonem, postawiłbym na czerpanie radości z uprawiania jakiegokolwiek ruchu, wychowania przez sport i dbałość o własny organizm.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach badmintona? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Mirosław Marek: To temat na osobny artykuł :-) W kilku krajach m.in. ze względu na wszechstronność wykonywanych ruchów badmintona wprowadzono do podstawy programowej zajęć z wychowania fizycznego. Dyscyplina ta mocno rozwija wyobraźnie, kształtuje zdolności poznawcze dziecka. Odpowiednie dotlenienie układu nerwowego w trakcie zajęć powoduje lepszą pracę mózgu i ogólny stan zdrowia. Rozwijają się zdolności wolicjonalne dziecka. Utrzymywany jest prawidłowy bilans wagi ciała do wieku dziecka. Dodatkowa integracja z rówieśnikami, umiejętność znoszenia porażek i zdrowego współzawodnictwa, pozwalają na rozwój pożądanych cech społecznych.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy badminton jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Mirosław Marek: Uważam, że badminton dla dzieci i młodzieży nie jest dyscypliną kontuzjogenną, wręcz przeciwnie zapewnia prawidłowy wszechstronny rozwój organizmu dziecka w poszczególnych etapach jego rozwoju.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych badmintonistów?

Mirosław Marek: Uważam, że 1- 2 razy w tygodniu po 30-45 min. formy zabaw dla najmłodszych tj. grupy 4-6 lat. Dla starszych dzieci w okresie wczesnoszkolnym tj. grupy 6-8 lat: 2 do 3 razy w tygodniu po 1-1,5 godziny z nastawieniem na ogólny wszechstronny rozwój organizmu dziecka.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego badmintonisty?

Mirosław Marek: Ubiór musi być wygodny np. krótkie spodenki dla chłopców, spódniczka dla dziewczynek czy wygodne leginsy/spodnie z dresu. Buty to rzecz najważniejsza,a w nich gumowa kauczukowa podeszwa zapewniająca przyczepność na boisku i chroniąca przed kontuzjami stóp.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego badmintonistę?

Mirosław Marek: Początkowo wystarczy wspomniany wyżej strój sportowy oraz mała rakieta. Często kluby dysponują większą ilością sprzętu, który udostępniają dzieciom na zajęcia.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia badmintona?

Mirosław Marek: Koszt kształtują się od 80,00 zł za mała rakietę. Koszty zakupy rakiety dla zawodnika grającego kilka lat to kwota od 130,00 do nawet kilkuset złotych.