Dyscyplina - DESKOROLKA

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka ze sportami wrotkarskimi?

Piotr Kryczka: Uczymy jazdy na deskorolce dzieci od lat 3. Dzieci do 6 lat szkolimy w ramach zajęć „dla najmłodszych”, polegających na zabawie z deskorolką i przy okazji nabywaniu dobrych nawyków w jeździe.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia w ramach sportów wrotkarskich uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Piotr Kryczka: Jazda na deskorolce wymaga zwinności, gibkości i równowagi.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia w ramach sportów wrotkarskich powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Piotr Kryczka: Cierpliwość, systematyczność. Jazda na deskorolce wymaga powtarzania prób wykonania tricku nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt razy – do momentu, w którym się uda. Taka jest specyfika tego sportu. Ważne jest aby się nie zrażać, tylko próbować do skutku.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach w ramach sportów wrotkarskich?

Piotr Kryczka: Przeciwwskazaniem jest nadmierny lęk przed wykonywaniem tricków/ewolucji. Deskorolka to sport ekstremalny. Przeciwwskazaniem są również zalecenia lekarskie w przypadku osób, które mają kłopoty z układem krążenia, oddychaniem bądź kręgosłupem.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Piotr Kryczka: Jak najbardziej - od najmłodszych lat. Rywalizacja pomaga w nauce i determinuje do ulepszania umiejętności poprzez trening.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach w ramach sportów wrotkarskich? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Piotr Kryczka: Wartość dodana jest istotna zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Dziecko nabiera sprawności ruchowej, polepsza zdolność równowagi i koordynację ruchową. Uczy się systematyczności i determinacji w dążeniu do celu. Ćwiczenia na deskorolce są wskazane dla dzieci, które mają problemy z utrzymaniem równowagi. Uczymy również dzieci z autyzmem i ADHD a rodzice zauważają korzystny wpływ zajęć na zachowanie kursantów.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy sporty wrotkarskie są w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Piotr Kryczka: Tak, jazda na deskorolce jest sportem kontuzjogennym. Dlatego ważne jest, aby odbyć chociaż kilka godzin instruktarzu z trenerem, by wiedzieć jaka postawa jest prawidłowa i jak bezpiecznie upadać.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody adept sportów wrotkarskich?

Piotr Kryczka: Otarcia, skręcenia, urazy mechaniczne wynikające z upadków. Przy samodzielnej jeździe (bez asekuracji trenera), dziecko narażone jest również na złamania. Zalecana jest jazda w kasku, ponieważ istnieje wysokie ryzyko urazów głowy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych adeptów sportów wrotkarskich?

Piotr Kryczka: Dla najmłodszych najbardziej optymalna częstotliwość treningu to 2-3 razy tygodniowo (lekcja 40 min.) Dla dzieci powyżej sześciu lat najlepszym rozwiązaniem jest 1 godzina zajęć grupowych w celu integracji i 1 godzina zajęć indywidualnych, w celu poświęcenia dodatkowej uwagi i doskonalenia umiejętności. Dodatkowo zawsze zaznaczamy, że wskazana jest samodzielna jazda na deskorolce (poza lekcjami).

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego adeptka sportów wrotkarskich?

Piotr Kryczka: Buty na płaskiej podeszwie (tenisówki, trampki), ochraniacze na nadgarstki, łokcie i kolana, wygodny strój, który nie krępuje ruchów oraz kask.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego adeptka sportów wrotkarskich?

Piotr Kryczka: Deskorolka, zestaw ochraniaczy oraz kask.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia w ramach sportów wrotkarskich?

Piotr Kryczka: Ceny zajęć nauki jazdy na deskorolce wahają się od 35,00 do 100,00 zł w zależności od czasu trwania i formy zajęć.

 

 

Nr telefonu kontaktowego: 695 848 850