Zajęcia piłki ręcznej w UKS Mikołajki przedstawia nam pan Rafał Karczmarczyk.

 

 

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z piłką ręczną?

Rafał Karczmarczyk: W naszym klubie przygodę z Piłką ręczną rozpoczynają dzieci w wieku 6 lat, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby rozpocząć treningi w młodszym wieku.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia piłkarskie powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Rafał Karczmarczyk: W piłkę ręczna może grać każdy (niski, wysoki, szczupły lub o krępej budowie ciała). Wzrost jest cechą pożądaną, ale nie przesądza osiągnięcie sukcesu. Przykładem może być Kristina Kristiansen (163 cm) – najlepsza rozgrywająca na świecie w roku 2014. W piłce ręcznej wszystkie cechy sprawności fizycznej powinny być na jak najwyższym poziomie. Każdy ma jakieś dominujące cechy. Trening ma na celu podniesienie cech sprawności.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia piłkarskie powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Rafał Karczmarczyk: Pożądane są takie cechy jak wysokie predyspozycje we współdziałaniu w zespole, cierpliwość, pracowitość, sukces osiągają osoby zawzięte i zdeterminowane.

Warto podkreślić, że piłka ręczna to gra strategiczna, a więc jest to gra dla ludzi inteligentnych.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach piłki ręcznej?

Rafał Karczmarczyk: Wady układu sercowo-naczyniowego, wady kręgosłupa lub inne poważne dysfunkcje.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinne Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Rafał Karczmarczyk: Zawody sportowe budują relacje w zespole, a także działają motywująco.

9-10 latki powinny uczestniczyć w zawodach. Wynik na tym etapie jest mało ważny – liczy się zabawa w piłkę ręczną.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach piłki ręcznej? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Rafał Karczmarczyk: Piłka ręczna jest doskonałą formą wychowania przez sport. Osoby wytrenowane mają łatwiejszy start w dorosłym życiu. Kształtujemy charakter, siłę woli, sumienność, zdrowe nawyki i aktywny tryb życia. Piłkarze ręczni bardzo dobrze funkcjonują w grupie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy piłka ręczna jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Rafał Karczmarczyk: Nie można wykluczyć kontuzji. Jest to sport kontaktowy i urazy się zdarzają. Najczęściej są to nie groźne kontuzje. Niestety nie można całkowicie wykluczyć wystąpienia urazu. Zdarzyć się może wszystko od niegroźnego siniaka lub zadrapania po zerwanie więzadła krzyżowego. Na szczęcie poważne wypadki występują rzadko. Nowoczesny trening ma na celu maksymalną ochronę najbardziej narażonych części ciała (kolano, staw skokowy, bark). Trenerzy uczestniczą w kursokonferencjach na których duży nacisk kładzie się właśnie na prewencję.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody piłkarz ręczny?

Rafał Karczmarczyk: Zdarzyć się może wszystko od niegroźnego siniaka lub zadrapania po zerwanie więzadła krzyżowego.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych piłkarzy?

Rafał Karczmarczyk: Minimum 3 x 1,5h tygodniowo.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego piłkarza ręcznego?

Rafał Karczmarczyk: Koszulka, spodenki, skarpety powyżej kostki, najważniejsze są buty halowe odpowiedniej jakości (narzędzie szczypiornisty).

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego piłkarza ręcznego?

Rafał Karczmarczyk: Koszulka, spodenki, odpowiednie obuwie, torba sportowa, ewentualnie nakolanniki lub ochraniacz na zęby (szczególnie jeżeli dziecko nosi aparat).

Okulary sportowe, jeżeli występuje wada wzroku.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia piłki ręcznej?

Rafał Karczmarczyk: Wszystko zależy od kondycji finansowej klubu. W naszym klubie wygląda to następująco: składka 30,00 zł/ rok, strój sportowy ok.120,00 zł, wyjazdy na turnieje (część finansuje klub-część rodzice) ok. 70,00 zł każdy wyjazd. Obóz sportowy ok. 500,00 zł.