Dyscyplina: WROTKARSTWO

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka ze sportami wrotkarskimi?

Renata Olszowska: W wieku 5 lat.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia w ramach sportów wrotkarskich uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Renata Olszowska: Dziecko nie musi posiadać jakiś wyjątkowych predyspozycji fizycznych, na rozgrzewce uczymy koordynacji ruchowej, ogólnej sprawności i szybkości.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia w ramach sportów wrotkarskich powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Renata Olszowska: Nie, nie ma takiej potrzeby.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach w ramach sportów wrotkarskich?

Renata Olszowska: Raczej nie i dotychczas z takimi się nie spotkaliśmy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pani zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Renata Olszowska: Tak, powinny. Pod koniec każdej lekcji robimy z bieżących zajęć rywalizację w dwóch lub trzech grupach. Wiele dzieci dopiero podczas takiej rywalizacji się otwiera, bardziej się stara i widać efekty nauki. Uczymy zasad fair play - nie zawsze się wygrywa. Uczymy pracy również zespołowej.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach w ramach sportów wrotkarskich? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Renata Olszowska: Koordynacja ruchowa, odwaga, mobilizacja. Każdy jest ważny w grupie i jego umiejętności i predyspozycje przyczyniają się do wygranej zespołu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy sporty wrotkarskie są w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym?

Renata Olszowska: Po wieloletnich doświadczeniach wynika, że nie (pod warunkiem używania kasku i ochraniaczy na nadgarstki i kolana).

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody adept sportów wrotkarskich?

Renata Olszowska: Używanie właściwych i dobrze dobranych ochraniaczy i kasku eliminuje kontuzje.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych adeptów sportów wrotkarskich?

Renata Olszowska: Jeden raz w tygodniu 1,5 godziny – w tym pół godzinna rozgrzewka, ćwiczenia imitujące i 1 godzina jazdy na rolkach. Dla najmłodszych (do około 7 lat) lepszym rozwiązaniem jest 1-1,15 godziny.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego adeptka sportów wrotkarskich?

Renata Olszowska: Do rozgrzewki strój sportowy. Jazda na rolkach podobnie, zależne od temperatury na hali lub na zewnątrz.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego adeptka sportów wrotkarskich?

Renata Olszowska: Podstawową sprawą to buty z rolkami (łyżworolki). Sprzęt ten powinien być dopasowany do stopy, wykonany z przyzwoitych materiałów (najlepiej renomowanych firm). Najtańsze modele z plastikowymi skorupami i kółkami powodują deformacje stóp, obtarcia i ucisk. Plastikowe i twarde kółka z trudem się obracają powodując frustrację dziecka. Kask i komplet ochraniaczy dopasowanych do wzrostu i rozmiaru, zapewniając swobodę ruchów.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia w ramach sportów wrotkarskich?

Renata Olszowska: Opłaty za zajęcia (1h, 1,5h) to koszty od 20,00 do 40,00 zł. Cena jest uzależniona od ilości dzieci oraz od miejsca treningu. Zimą to hale, które kosztują do kilkuset zł za 1,5 godziny. Latem można korzystać z placów, torów asfaltowych lub podobnych równych nawierzchni.

 

Nr telefonu kontaktowego: 602 103 136