Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z baletem?

Sabina Dyla-Grad: Bazując na doświadczeniu zdobytym podczas pracy z dziećmi w różnym wieku, muszę przyznać, iż to kiedy nasza pociecha powinna rozpocząć przygodę z tańcem/baletem, to sprawa indywidualna. Akademia Taneczno-Wokalna „Kontrapunkt” prowadzi zajęcia dla dzieci już od 3 roku życia. To czy dziecko odnajdzie się w grupie, w nowej sytuacji, zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od stopnia komunikacji i gotowości do zabawy bez obecności rodzica. Zajęcia dla maluchów - tak zwany pre-balet, to forma nauki podstaw tańca klasycznego i zabawy. Lekcje mają ukształtować prawidłową sylwetkę malucha, nauczyć pracy nóg, rąk. Zajęcia mają charakter ogólnorozwojowy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia baletu powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Sabina Dyla-Grad: Wszystko zależy od wieku dziecka. Najmłodsze dzieci nie są poddawane w naszej akademii testom czy castingom. Osobiście uważam, iż pierwszy kontakt z tańcem klasycznym, może być dla dziecka sporym wyzwaniem. Skupienie uwagi na jednej rzeczy przez dłuższy czas, zdobywanie nowych umiejętności ruchowych, nowej wiedzy, sprawiają nieraz trudności. Ocena predyspozycji fizycznych, ruchowych odbywa się na bieżąco, podczas lekcji. W ten sposób nie przekreślamy już na wstępie żadnego dziecka. Nieraz potrzeba nieco więcej czas, by maluch odkrył przed nami swoje umiejętności, talent. Podstawą sukcesu, moim zdaniem, jest systematyczna praca nad ciałem, a nie naturalne predyspozycje, które oczywiście przyspieszają proces nauki, ale nie są w moim odczuciu najważniejsze.

W przypadku starszych dzieci, doskonałe warunki fizyczne wpływają na tempo nauki, w szczególnych przypadkach decydujemy się na przeniesienie ucznia do klasy bardziej zaawansowanej. Naukę baletu, z powodzeniem, rozpoczynają i kontynuują u nas również dzieci z lekkimi wadami anatomicznymi, wadami postawy, czy chorobami przewlekłymi. W takich przypadkach, konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym dziecko. Najważniejsze jest dla mnie to, by zarazić dziecko miłością do tańca, ruchu, bo to idealna motywacja do pracy, baza na której można budować technikę.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia baletu powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Sabina Dyla-Grad: Jak już wspominałam, to sprawa bardzo indywidualna. Spotykam się z czterolatkami, które nie radzą sobie w kontaktach z rówieśnikami, reagują płaczem na wyjście rodzica z sali. Ale też zdarzają się nawet 2,5latki które bez problemu realizują się na tego typu zajęciach. Tu ważną rolę odgrywa rodzic, to on najlepiej zna swoje dziecko, wie czy jest gotowe na uczestnictwo w zajęciach dodatkowych. Podejście do tej sprawy na zasadzie „spróbujmy”, może zrazić pociechę do jakichkolwiek zajęć. Oczywiście kiedy mówimy balet, myślimy dyscyplina. Klasyka to faktycznie, swego rodzaju nauka koncentracji, cierpliwości i systematycznej pracy, nauka...więc uczymy się tego w ramach zajęć. Tym co moim zdaniem ułatwia pracę z dzieckiem, a dziecku kontakt z nauczycielem jest otwartość na nowe doświadczenia i umiejętność słuchania, to chyba podstawowe predyspozycje mile widziane przeze mnie na początku.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach baletu?

Sabina Dyla-Grad: Przeciwwskazaniem do udziału w naszych zajęciach są głębokie wady postawy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinne Pani zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Sabina Dyla-Grad: Rywalizacja, w każdej dziedzinie życia, o ile jest zdrowa, wyważona jest czymś normalnym. My prowadzimy zajęcia dopiero od trzech lat, nasze najstarsze grupy osiągają właśnie teraz taki poziom, który moim zdaniem pozwala myśleć o konfrontacji z innymi zespołami, tancerzami. To ważny element edukacji, pod warunkiem, iż nie przyspiesza się tego momentu. Uważam, iż dopiero tancerz który jest świadomy swojej techniki, swoich plusów i minusów poradzi sobie z tak ogromnym stresem jakim jest poddanie się ocenie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach baletu? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Sabina Dyla-Grad: Nauka tańca klasycznego uczy cierpliwości, skupienia i pracowitości.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy balet jest w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym?

Sabina Dyla-Grad: Jak w każdej dyscyplinie ruchowej kontuzje mogą się zdarzyć, choć na tym etapie nauki który my prowadzimy, nie powinno mieć to miejsca.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody adept baletu?

Sabina Dyla-Grad: Młodzi adepci baletu mają zazwyczaj problemy z bólem który początkowo może sprawiać rozciąganie się, ale jeżeli wszystko odbywa się systematycznie i pod kontrolą to dyskomfort szybko mija, o kontuzjach nie może być mowy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych adeptów baletu?

Sabina Dyla-Grad: By osiągnąć wysoki poziom w szybkim czasie, najlepiej prowadzić zajęcia w systemie szkolnym, czyli 5 razy w tygodniu. My oferujemy zajęcia pozaszkolne, dlatego też spotykamy się z uczniami raz, dwa razy w tygodniu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego adepta baletu?

Sabina Dyla-Grad: Strój powinien być elastyczny, przylegający do ciała, najlepiej z naturalnego materiału. Na początek np. legginsy i koszulka na ramiączkach, z czasem dobrze jest zakupić dziecku body, tunikę i oczywiście baletki.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego adepta baletu?

Sabina Dyla-Grad: Dodatkowy sprzęt do użytku w domu należy kupić wtedy gdy mamy pewność, że dziecko wie jak go używać. I tak, idealnym zestawem dla młodych adeptów baletu jest chociażby mata i gumy gimnastyczne (do ćwiczeń rozciągających czy modelujących stopy), z czasem można pomyśleć o drążku i lustrze w pokoju dziecka.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia baletu?

Sabina Dyla-Grad: Koszty zajęć różnią się w zależności od lokalizacji, wielkości miasta i częstotliwości zajęć. Nasza akademia nie obliguje rodziców do zawierania umów, a tym samym opłacenia kilku składek z góry, i ewentualnych kar z tytułu przerwanej edukacji. Nasz cennik dostosowany jest do kieszeni każdego rodzica, miesięczny koszt za zajęcia to 50,00 zł. Rozpoczynając edukację dziecko musi kupić również strój do tańca, zaopatrując się w sieciowych sklepach sportowych, wydamy około 100,00-150,00 zł.