O nauce wakeboardingu w Centrum Sportów Wodnych Big Blue w Rybniku, opowiada nam pani Joanna Wrześniowska-Małek.

 

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z wakeboardem?

Joanna Wrześniowska-Małek: Na organizowanych przez firmę Big Blue w Rybniku półkoloniach wakeboardowych jest to wiek: 12 – 15 lat. Indywidualne zajęcia z wakeboardu prowadzimy od 8-9 roku życia.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia z wakeboardu powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje fizyczne?

Joanna Wrześniowska-Małek: Nie. Dziecko może prezentować normalną sprawność fizyczno – ruchową. Ważne by nie bało się wody i potrafiło pływać.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia wakeboardowe powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Joanna Wrześniowska-Małek: Brak lęku przed wodą.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach wakeboardowych?

Joanna Wrześniowska-Małek: Rodzic (po ewentualnej konsultacji z lekarzem) powinien ocenić czy dziecko nie posiada chorób, które zagrażałyby jego życiu i zdrowiu w momencie przebywania na głębokiej wodzie, podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinno Pani zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Joanna Wrześniowska-Małek: Większość dzieci, niezależnie od wieku, lubi rywalizację sportową. Przeważnie działa ona mobilizująco.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach wakeboardowych? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Joanna Wrześniowska-Małek: Pływanie na wakeboardzie wyrabia hart ducha, wytrzymałość. Poprawia pewność siebie, koncentrację i dolność do mobilizacji.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy wakeboard jest w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym?

Joanna Wrześniowska-Małek: Raczej nie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych wakeboardzistów?

Joanna Wrześniowska-Małek: Ilość zajęć zależna jest od kondycji fizycznej dziecka. Jedna sesja trwa nie więcej niż 15 – 20 minut. Robiąc dłuższe przerwy można kilkakrotnie w ciągu dnia uprawiać wakeboarding.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego wakeboardzisty?

Joanna Wrześniowska-Małek: Kombinezon neoprenowy (tzw. pianka) ewentualnie strój kąpielowy, kamizelka asekuracyjna, kask, deska wakeboardowa.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego wakeboardzistę?

Joanna Wrześniowska-Małek: Strój kąpielowy. Resztę z wyżej wymienionych zapewniają właściciele wakeparku mieszczącego się na terenie Centrum Sportów Wodnych Big Blue w Rybniku (przy kąpielisku Ruda).

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia z wakeboardu?

Joanna Wrześniowska-Małek: Całkowity koszt obozu wakeboardowego na półkoloniach wynosi 680 zł. Koszt indywidualnych zajęć zależny jest od wybranej opcji z oferty wakeparku Big Blue i podany jest w zakładce WAKEPARK.