O zajęciach jeździeckich opowiada nam p. Helena Staszczak ze Stajni Tabaluga oraz Stowarzyszenia Pasjonatów Sportów Jeździeckich Arion.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z jeździectwem?

Helena Staszczak: Pierwsza styczność z koniem: czyszczenie i nauka pielęgnacji, oprowadzanki na kucykach dla dzieci 4-6 lat. Pierwsza nauka jazdy konnej: ćwiczenia na koordynacje ruchową, równowagę oraz podstawy dosiadu, anglezowania w stępie i kłusie, prowadzenie konia itd. od 7 roku życia.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia jeździeckie powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Helena Staszczak: Predyspozycje jeździeckie? Jak najbardziej są ważne w poźniejszym etapie - czy dziecko będzie startowało w zawodach czy nie, ale rekreacyjnie dla własnej potrzeby i zadowolenia wystarczą chęci.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia jeździeckie powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Helena Staszczak: Jazda konna, przebywanie wśród zwierząt wymaga dużo ciepliwości, konsekwencji, pewności siebie, ale i pokory. Jeżeli komuś brakuje którejś z tych cech, można z czasem to wyrobić.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach jeździeckich?

Helena Staszczak: Przeciwwskazaniem do uprawniania jeździectwa jest epilepsja oraz wodogłowie, które dot. również hipoterapii.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinne Pani zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Helena Staszczak: W dyscypliniach jeździeckich państwowy egzamin może dziecko zdawać od 8 roku a startować od 10-tego roku życia. Zdrowa rywalizacja jest jak najbardziej potrzebna na każdym etapie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach jeździeckich? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Helena Staszczak: DYSCYPLINA!!! Zadbanie o drugą istotę, porządek i punktualność.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy jeździectwo jest w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym?

Helena Staszczak: TAK!!! Jak każdy sport jest obarczone dużym ryzykiem kontuzji oraz narażeniem życia! Nie ma nidgy 100% bezpieczeństwa, ponieważ nikt nie jest wstanie przewidzieć co myśli i zrobi koń.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody adept jeździectwa?

Helena Staszczak: Wszelkie złamania, wstrząs mózgu, trwały uszczerbek na zdrowiu, stłuczenia itd.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych adeptów jeździectwa?

Helena Staszczak: Dzieci w wieku od 4 do 7 lat - raz w tygodniu. Od 8 roku życia - dwa/trzy razy w tygodniu. Osoby biorące udział w zawodach 6 razy w tygodniu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego adepta jeździectwa?

Helena Staszczak: Dla zaczynających przygodę jeździecka zapewniamy kaski i kamizelki ochronne, natomiat każdy powinnien mieć długie wygodne spodnie oraz pełne obuwie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego adepta jeździectwa?

Helena Staszczak: Ze względów higienicznych KASK to pierwsza rzecz, którą powinien mieć każdy jeździec. Z czasem dodatkowo: bryczesy, sztyblety i kamizelkę ochronną (do 15 lat).

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia jeździeckie?

Helena Staszczak: Ceny wynoszą od 25,00 zł do 35,00 zł za lekcję.

 

 

Nr telefonu kontaktowego: 881524038