Zajęcia kolarskie przedstawia Nam pan Rafał Marchwiński - Instruktor Kolarstwa PZKol, Szkółka Kolarska „Velo Speed TriAP” w Piotrkowkie Trybunalskim.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z kolarstwem?

Rafał Marchwiński: Jeśli dziecko ma poczucie równowagi i stabilizacji pionowej własnego ciała już można powiedzieć, że nadaje się na kolarza. Jednak pierwsze przygody z rowerem (dwa koła), gdzie mamy na uwadze bezpieczeństwo dziecka, to wiek 4-5 lat. Nasza najmłodsza grupa to uczniowie klas II i III, czyli 8-9 lat.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia kolarskie powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje fizyczne?

Rafał Marchwiński: Specjalizacja to okres od 12 roku życia. Tu zaczynają mieć znaczenie predyspozycje fizyczne i cechy motoryczne: siła, wytrzymałość, szybkość, gibkość. Początkowo przygoda z rowerem powinna być ukierunkowana na zajęcia ogólnorozwojowe i zabawę, więc jeśli nie ma ewidentnych przeciwskazań natury medycznej (np. wady serca itp.), to zajęcia praktycznie są dla każdego dziecka.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia kolarskie powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Rafał Marchwiński: Trudno mówić o cierpliwości u 7-8 latków, jednak jest ona wskazana w późniejszej fazie rozwoju. Kolarstwo to sport drużynowy, dlatego ważne są takie cechy jak: umiejętność pracy w zespole, koleżeństwo, zaangażowanie, determinacja, odwaga, spryt, energia, systematyczność.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach kolarskich?

Rafał Marchwiński: Nie – chyba że zdrowotne.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach kolarskich? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Rafał Marchwiński: Nabywa, powiela lub rozwija cechy wymienione wcześniej, takie jak: umiejętność pracy w zespole, koleżeństwo itd.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy kolarstwo jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Rafał Marchwiński: Jak każda inna dyscyplina: tak. Jednak sam trening oraz nabyte zachowania i umiejętności w jego trakcie, pozwalają zniwelować ryzyko kontuzji do minimum.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody adept kolarstwa?

Rafał Marchwiński: Stłuczenia, otarcia, zwichnięcia, złamania.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów w ramach zajęć kolarskich?

Rafał Marchwiński: W zależności od wieku i zaawansowania: 2 razy w tygodniu 1-2 godziny, później 3-4 razy w tygodniu po 1-2 godziny.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego kolarza?

Rafał Marchwiński: Spodenki kolarskie na szelkach z wkładką żelową, tzw. „ pampers”, koszulka rozpinana z przodu w miarę opinająca ciało z kieszonkami na plecach, bluza z długim rękawem, kask rowerowy, okulary, rękawiczki kolarskie, standardowe buty sportowe lub specjalistyczne buty kolarskie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć dziecko przed rozpoczęciem zajęć kolarskich?

Rafał Marchwiński: Sprawny technicznie i dostosowany do wzrostu dziecka rower z przerzutkami przełożeń (typ dowolny: mtb, uniwerslany), bezwarunkowo kask, okulary, bidon.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia kolarskie?

Rafał Marchwiński: W ramach szkółek kolarskich zajęcia prowadzone są bezpłatnie.

Komercyjne zajęcia kolarskie to koszty składek 60,00-150,00 złotych, plus jednorazowe koszty: strój kolarski 100,00-150,00 złotych, bluza 60,00-80,00 złotych, kask 60,00-150,00 złotych, rower 600,00-1500,00 złotych.

 

Nr telefonu kontaktowego: 503055616.