Henryk Skowroński - Gdański Curling Club
Zajęcia curlingowe w Gdańskim Curling Club, który zdobywając w 2018 roku 3 medale na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w kategorii Junior Młodszy, został najlepszym klubem w Polsce w szkoleniu dzieci i młodzieży, przedstawia dla nas pan prezes Henryk Skowroński.
Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z curlingiem?
Henryk Skowroński: W tym sezonie Gdańsk Curling Club stworzył sekcję dla najmłodszych „Little Lions”, w której swoją przygodę z curlingiem mogą rozpocząć 6 latki. W klubie funcjonuje również Akademia Młodego Curlera, w której trenują dzieci i młodzież w wieku od 10 lat do 21 lat.
Następnie są grupy seniorskie, w których nie ma górnej granicy wieku, najstarsza osoba ma 70 lat.
Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia curlingowe powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje fizyczne?
Henryk Skowroński: Curling jest sportem olimpijskim, w który każdy bez względu na warunki fizyczne może się spróbować, niezależnie od tego czy ma nadwagę czy też może niedowagę. Jednak największym atutem jest dobre wyczucie równowagi i duże rozciągniecie.
Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia curlingowe powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?
Henryk Skowroński: Gdańsk Curling Club jest klubem, w którym każdy może spróbować, bez względu na warunki psychiczne, fizyczne czy też społeczne. Uczymy dzieci przede wszystkim szacunku do drugiego człowieka, komunikacji, cierpliwości, opanowania.
Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach curlingowych?
Henryk Skowroński: Przeciwskazaniem do trenowania curlingu są: łamliwość kości oraz bardzo duża wada wzroku.
Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?
Henryk Skowroński: Uważamy, że aby zarazić dzieci miłością do sportu przede wszystkim musi to być dla nich zabawą, dopiero na kolejnym etapie dochodzi rywalizacja i chęć wygrania. Świetnym rozwiązaniem są zawody, w których biorą udział wszyscy nasi podopieczni i każdy bez względu na zajęte miejsce dostaje dyplom i medal. Nasi Juniorzy Młodsi którzy są Mistrzami Polski dzięki rywalizacji mogą podnosić swoje umiejętności. To właśnie zdrowa rywalizacja prowadzi do rozwoju.
Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach curlingowych? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?
Henryk Skowroński: Curling jest grą zespołową, która wniesie szczególne wartości do procesu wychowawczego i rozwoju społecznego dzieci i młodzieży. Dzięki współpracy zespołowej nauczą się tolerancji, szczególnie potrzebnej osobą z biedniejszych środowisk oraz cierpliwości, wyrozumiałości dla siebie nawzajem. Ta dyscyplina olimpijska jest sportem uczącym strategicznego myślenia, logiki, planowania, pracy w zespole, komunikacji. W naszym klubie szczególny nacisk kładziemy na tolerancję i grę fair play.
Edyta Pawlak-Sikora: Czy curling jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?
Henryk Skowroński: Według naszego odczucia nie, oczywiście warunkiem jest rozgrzewka przed każdym treningiem i streching po treningu.
Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody adept curlingu?
Henryk Skowroński: Na stłuczenia i siniaki na łokciach, czy też kolanach.
Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych adeptów curlingu?
Henryk Skowroński: Uczestnicy sekcji „Little Lions” w wieku 6-10 lat w zależności od dyspozycyjności mają możliwość trenowania do dwóch razy w tygodniu przez 1 godzinę.
Uczestniczy Akademii Młodego Curlera trenują od 3 do 5 razy w tygodniu po 1,5 godziny.
Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego adepta curlingu?
Henryk Skowroński: Buty na zmianę, ciepłe ale nie krępujące ruchów z czystą podeszwą, aby nie wnosić piasku na lód. Wygodny i ciepły strój sportowy, rękawiczki.
Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego adepta curlingu?
Henryk Skowroński: Cały niezbędny i profesjonalny sprzęt curlingowy jak slajdy do wykonania ślizgu, szczotki udostępnia nasz klub wszystkich uczestnikom zajęć. Jedyne do jest wymagane, to buty na zmianę i rękawiczki. W przyszłości zawodnicy chcący rozwijać się w tej dyscyplinie powinni zaopatrzyć się w specjalne buty do curlingu
Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia curlingowe?
Henryk Skowroński: Roczna składka członkowska dla dzieci i młodzieży w wieku 6 lat do 21 lat to 200 zł.
Miesięczna składa klubowa to dla 6 latków trenujących do dwóch razy w tygodniu 50 zł/osobę.
Miesięczna składka klubowa dla zawodników Akademii Młodego Curlera to 70 zł/osobę. przedstawia dla nas pan prezes Henryk Skowroński.
Nr telefonu kontaktowego do klubu: 602 230 045.