Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z gimnastyką?

Dorota Kardyka: Od 5 roku życia do …., aż dziewczynki chcą ćwiczyć, obecnie mamy dziewczynkę w wieku17 lat.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia gimnastyczne powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Dorota Kardyka: Do rekreacyjnej gimnastyki artystycznej zapraszamy wszystkie chętne i zdrowe dziewczynki.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia gimnastyczne powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Dorota Kardyka: Nie, nie ma to znaczenia. Od pierwszych zajęć uczymy dziecko cierpliwości, dyscypliny, reguł i zasad obowiązujących na zajęciach.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach gimnastycznych?

Dorota Kardyka: Przychodząc na zajęcia rodzic podpisuje deklarację, w której zobowiązuje się, że u dziecka nie występuje brak przeciwwskazań do ćwiczeń.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pani zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Dorota Kardyka: Tak, uczy to dziecka samodyscypliny, zdrowej, sportowej rywalizacji i współpracy w grupie. Rekreacyjne zawody w gimnastyce artystycznej organizowane są od 5 do 18 roku życia.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach gimnastycznych? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Dorota Kardyka: Jest wiele korzyści m.in.: dobra koordynacja ruchowa, umiejętność ładnego poruszania się (gracja, elegancja ruchów), systematyczność, dobre zarządzanie czasem, umiejętność pokonywania nieśmiałości, samodyscyplina, spędzanie czasu z przyjaciółmi i nawiązywanie nowych znajomości.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy gimnastyka jest w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym?

Dorota Kardyka: Rekreacyjna gimnastyka artystyczna łączy umiejętności taneczne, akrobatykę oraz gimnastykę. Uczymy opanowania techniki, koordynacji ruchowej i kontroli całego ciała. W trakcie ćwiczeń może dojść do kontuzji.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody gimnastyk?

Dorota Kardyka: Jak w każdej czynności fizycznej może dojść do kontuzji w postaci zwichnięcia, naciągnięcia, złamania.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych gimnastyków?

Dorota Kardyka: Zajęcia dla gimnastyczek prowadzimy 1 lub 2 razy w tygodniu po 1 godzinie, zawodniczki swoje zajęcia mają 2 razy w tygodniu po 2,5 godziny.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego gimnastyka?

Dorota Kardyka: Zestaw stroju to: czarna przylegająca do ciała koszulka, getry/spodenki przylegające, czarne skarpetki. Oprócz stroju gimnastyczka powinna mieć schludnie uczesane włosy w kok.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego gimnastyka?

Dorota Kardyka: Zajęcia rozpoczynamy od ćwiczeń ze skakanką, z czasem włączamy ćwiczenia z kolejnymi przyborami z gimnastyki artystycznej takimi jak: obręcz, piłka, maczugi, wstążka.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia gimnastyczne?

Dorota Kardyka: 50,00 złotych za zajęcia indywidualne, 160,00 złotych zajęcia 1 raz w tygodniu, 210,00 złotych zajęcia 2 razy w tygodniu, 240,00 złotych zajęcia dla zawodniczek, 100,00 złotych wpisowe, koszt przyborów i akcesoriów w zależności od potrzeb (skakanka, poduszki do rozciągania, nakolanniki itp.

 

Nr telefonu kontaktowego: 509290063